Édes érzékenység fogászati híd alatt
Porcelán héj és a küzdő sportok
"Szeretnék érdeklődni, hogy porcelán héj felhelyezése a felső sor középső négy fogára (bal és jobb 1-2) mennyire praktikus megoldás részemre, mivel rendszeresen judozom és olvastam az Önök honlapján is, hogy küzdősportokat űzők esetén a porcelán héj nem javasolt. A judo során - hasonlóan mondjuk a birkózáshoz - azért olykor előfordulhat, hogy véletlenül ütés, de inkább erős nyomás éri a szájat, és ezzel a fogakat is. Megköszönve válaszát,
Üdvözlettel, K. Csaba"
Kedves Csaba,
A porcelán héj vastagsága 0,3 – 0,8 mm között mozog, márkától, fogorvostól, fogtechnikustól függően. A porcelán emellett rugalmatlan, a feszülést nem bírja. A porcelán héj tehát nem a legstrapabíróbb anyag. A fogzománc szakítószilárdságát a porcelán héj szakítószilárdsága nem éri el, attól gyengébb. Elsősorban kisebb esztétikai hibák (forma és szín) javítására alkalmazható, tudatos, odafigyelő páciensek részére, akik megértik, hogy óvatosabb, odafigyelőbb magatartásra van szükség rágáskor (elsősorban harapáskor, tépéskor). Csak normál harapás esetén készíthető.
Sportoláskor, úgy gondolom, egy nagyobb ütés következtében nem csak a porcelán héj, de a saját fog, fogzománc is törhet. Nem tudom, hogy használ e fogvédő sínt, ez segíthet. Előfordulhat, hogy egy ugyanakkora ütés a porcelán héjat már megrepesztheti, míg a zománcnak még nem árt.
Ha az Ön esztétikai megjelenése, mosolya, magabiztos megjelenése mindenképp esztétikai beavatkozást kíván, akkor mérlegelnie kell, hogy mi a fontosabb Önnek:
- porcelán héj, de ezzel óvatosabban kell bánni, esetleg előfordul, hogy idő elött cserélni kell
- porcelán vagy cirkon-kerámia korona– sokkal masszívabb, így nem kell anynira óvatosan bánni vele, de több foganyag veszteséggel jár az elkészítése (esztétikailag ugyanolyan)
- egyszerűbb fogászati beavatkozás, pl tömés, direkt kompozit héj– esztétikailag nem lehet belőle azt kihozni mint a porcelán héjjal, de bizonyos esetekben nagy segítség, nem olyan kényes és jóval olcsóbb, ha ismételni kell
- fogászati beavatkozás nélkül, ha nincs is akkora gond a fogakkal
Remélem segítik Önt a válaszok a döntésben,
Üdvözlettel,
Dr. Pattogató Rita
Fogínygyulladás és mozgó fogak
Köszönöm, üdv.: F. Anna"
Kedves Anna,
A legfontosabb, hogy rendszeresen járjon el tisztításra, fogkőlevételre. Ha kell akár negyed évenként is, de félévente minimálisan.
A szájvíz nagyon jó, de csak akkor segít, ha nem alakult ki érett plakk, azaz, a fogfelszínek simák. Az érettebb lepedék baktériumkoloniáira már nem olyan hatásos.
A kürettálás, lézeres fogíny kezelés egy komplex fogínysorvadás terápia része, amennyiben erre valóban szükség van. Ennek eldöntésére röntgen és szájvizsgálat alapján van lehetőség.
A kürett lézer és minden kezelés célja végeredményben ugyanaz, eltávolítani a puhább vagy keményebb felrakódásokat és simára polírozni a fogfelszínket. Ezzel megelőzhető a komolyabb érettebb bektérium flórák kialakulása. Az érett lepedék azért veszélyes, mert ebben telepednek meg azok az agresszív mélyen a szövetekben is szaporodni képes baktériumok, melyek a fogíny és csont pusztítását végzik.
Sínezésre csak akkor van szükség ha a fogak már jelentősebben mozognak és a professzionális tisztító terápiák ellenére a csontágy nem bírja már megtartani a fogakat, így több fog összesínezése haladékot adhat a fog elvesztése előtt.
Modern terápiás lehetőség a bektériumok elpusztítására az antimikrobiális fotodinamikus terápia. A fogak, íny alatti terület tisztántartása és lesimítása ebben az esetben is szükséges, de a terápia nagyon jó lehetőség a komolyabb fertőzöttség leküzdésére.
Bízom benne, hogy segítik Önt a fenti információk!
CAD-CAM technológia a fogászatban
A feleségemnek teljes protézisre lenne szüksége, alsó-felső fogsor, de mivel teljesen elsorvadt a fogínye, nincs egyáltalán gerinc, sőt negatív meder van, és ráadásul erős bulldog harapása van, ezért a hagyományos mintavétel nagyon problémás és bizonytalan. Emiatt az eddig hagyományosan készült fogsorok sohasem váltak be.
Az alábbi hírre akadtunk az Interneten:
" Egy német gyártóval a Fraunhoffer Társaság olyan szerződést írt alá, amely egy fogászati optikai digitalizáló rendszer kifejlesztésére irányul, mely a szájüreg szkennelésére is képes, és kamerájával a fogakról 3D-s képeket készít.
Gyakorlati célja, hogy a fogászati protéziseket könnyebben előállíthassák, így ennek megfelelően került kialakításra, így a jövőben a lenyomatvételt és a gipszöntést is mellőzhetjük. "
Kérdésünk: megvalósult-e már ez a technológia Magyarországon, és ha igen, Önök vagy valaki más foglalkoznak-e vele?
Vagy pedig mit tudnak ajánlani?
Implantációra azért nem gondolunk, mert nagyon vékony az alsó állkapocs csontja és súlyos csontritkulása van, a csontpótlás pedig hónapokig épül be, és fél, hogy nem lesz tartós a csonk, mert kilazul.
Előre is köszönöm megtisztelő válaszukat:
Üdvözlettel:
Péter "
Mennyire tartós a csiszolás nélküli híd?
- foghiány távolsága – minél kisebb távolságot kell áthidalni annál jobb, 1 cm a maximális távolság
- harapás típusa (rendellenes harapási helyzet, erős masseter rágás kedvezőtlenebb)
- fogakba elkészíthető kazetták kiterjesztésének lehetőségei (függ az eredeti szuvasodás méretétől, a fog formájától, méretétől)
- Páciens higiéniai szokásai, fogpótlás tisztításának alapossága és rendszeressége
- a kazetták helyét esztétikus tömőanyaggal tömjük meg (normál tömés készül), így a pillérfogakba készült kavitás egyszerűen helyreállítható, majd a foghiányt (amennyiben erre minden szempontból van lehetőség) implantátummal pótoljuk. Ez lényegében a csiszolás nélküli fogpótlás legnagyobb előnye, az eredeti állapot aránylag könnyen és egyszerűen helyreállítható. Implantátum versus csiszolás nélküli híd témában bővebben itt.
- a pillérfogak vállas előkészítése után koronákkal elhorgonyzott hídpótlás készül (klasszikus híd), melynek anyaga fémkerámia vagy cirkon kerámia anyag lehet. A koronákkal elhorgonyzott híd hosszabb távolság, erős vagy rendellenes rágás esetén is megfelelő tartást biztosít.
Fogbeültetés után...
- a behelyezett implantátum minőségétől - pl. speciális bevonatú implantátumok esetén a gyógyulási idő jóval rövidebb
- csontminőségtől,
- csontviszonyoktól
- a páciens általános egészségügyi állapotától
- a műtéttől - volt e csontpótlás, membrán stb. vagy sem
- implantáció idejétől, azaz korai, késleltetett vagy késői
Protkó 27 évesen?
Sajnos mivel annó a tömés követében a fog belső oldala szinte teljesen letörött egészen ínyig így korona kell rá. Azonban pont a mellettet lévő 6 -os fogam is hasonló cipőben jár így a következő döntés született: a doktornő csinál 2 db csapos koronát, a 2 korona gyakorlatilag egy lesz és majd ezt teszi fel a 2 fogamra.
Elvileg ez az egy esélye van a fogamnak, a még baj lesz vele ki kell húzni.
27 éves vagyok, és nagyon bánt, hogy protkó kell nekem mint az öregeknek! Kérdésem a következő lenne.
Mennyire lehet tartós egy ilyen csapos megoldással felépített dupla korona amit 2 gyökérkezelt fog tart? Több évre szóló megoldás ez (fogorvosom szerint 6 évig bírni fogja)? Ha készen lesz mire kell majd vigyáznom? Mit nem szabad ennem / innom? Szintén kérdezném, hogyha később ezzel baj van akkor az implantátum az egyetlen logikus megoldás? Vajon az implantátum egy örök életre szóló megoldás erre a problémára? Válaszát köszönöm, Sz."
Ön valóban nagyon fiatal 27 évesen, ezzel egyet értek, a protkó dologgal azonban nem, a korona teljesen más dolog, még viccesen sem érdemes összemosni őket.
A mai technikákkal egy koronátúgy el lehet készíteni, hogy senki nem veszi észre – még Ön sem, hogy nem a saját, természetes fogait használja. Persze ehhez precíz fogorvosi és fogtechnikusi munka szükséges, de egyértelműen megoldható.
Azt, hogy mennyi ideig fogja a foga bírni, sajnos nem tudom megmondani, ehhez varázsgömb kellene. Nagyon sok múlik azon, hogy a csapos felépítéshez felhasznált gyökerek hossza és átmérője milyen. Rövid vagy hosszú, tágas vagy szűk?
A gyökércsatorna hosszának maximum 2/3 részét lehet felhasználni a csap elkészítéséhez, így minél hosszabb a felhasználható gyökércsatornarész, annál hosszabb a csap, azaz annál stabilabban fog tartani. Ugyanezek vonatkoznak a gyökér átmérőjére is. Számít az is, hogy az íny felett mennyi ép fogrész maradt, amit a csap biztos rögzítéséhez fel lehet használni. Számít a csap anyaga, fém, esetleg üvegszálas, vagy karbonszálas, a rendelőben készül, vagy fogtechnikus készíti? Számít a ragasztó, amivel be van ragasztva, stb.
Ezen kívül számít maga a gyökértömés illetve a gyökércsúcs körüli csont illetve fogszövetek állapota. A koronákat, amennyiben lehetséges jobb külön-külön elkészíteni, úgy, ahogy a fogak természetesen külön állnak a fogívben. Amennyiben a csapot megfelelően el lehetett készíteni – azaz elég hosszú és széles volt a gyökér, akkor ez lehetséges.
A két fogat csak akkor sínezzük össze, ha nagyon muszáj, azaz önmagában egy – egy csap nem tartja meg biztosan a koronát. Nem mindegy, hogy milyen előkészítéssel és milyen anyagból készül a korona. Hagyományos előkészítésnél sokkal jobb a vállas előkészítés, a késöbb kialakítandó korona ez utóbbi előkészítés mellett nem nyomja az ínyt, így az egészséges maradhat.
Nem mindegy a korona anyaga sem, fémkerámia vagy esetleg cirkonkerámia. Ez utóbbi szempontok azért fontosak, hogy a „protkó” érzés nem alakulhason ki Önben.
Minél termlészetesebben, szebben készül ugyanis el az új korona, annál természetesebben tudja majd Ön viselni ezeket.
Mit lehet majd enni? Hát csontot ne rágjon velük, ezt egyébként normális foggal sem ajánlott. Egyébként mindent ehet ugyanúgy, ahogy szokott.
A tartóssághoz a szájhigiéniai szabályok betartása nagyon fontos. Ha a koronákat egyben kell elkészíteni, a két korona közt fontos az ínypapilla tisztántartása, ehhez kis interdentalis kefét vagy superfloss nevő fogselymet kell használni.
Minden jót kívánok,
dr. Pattogató Rita
Porcelán korona vagy héj sokszor tömött fogakra
- Ön szerint melyik a jobb megoldás?
- A tömött fogra lehet héjat készíteni?
- A csiszolás mennyire fájdalmas ?
- A 3 húzás helyét mindenképp kell pótolni?
Kedves Névtelen,
Látatlanban sajnos nem könnyű ilyen komplex esetben segíteni.
Vannak esetek, amiket szebben meg lehet oldani koronával és vannak amelyeknél az egyszerűbb és gyorsabban kivitelezhető a kompozit héj.
A kompozit héj, vagy direkt héj a rendelőben készül, ez lényegében egy kiterjesztett tömés a fog elülső oldalára a megfelelőbb esztétikai takarás érdekében. Azaz nem csak a lyuk van betömve, hanem a tömőanyagot megfelelő rétegzéssel a zománcfelszínre is felviszi az orvos, így nem lehet magát a tömést látni, csak az egységes felszínt. Ez kisebb vagy közepes méretű szuvasodások esetén alkalmazható, bizonyos esetekben nagyon szépen kivitelezhető.
Más esetekben azonban a korona valóban jobb megoldás, ha a kompozit héj már nem ad megbízható esztétikát. Hogy az ön esetében melyik megoldás a jobb ezt sajnos én látatlanban nem tudom eldönteni.
Egész más a porcelán héj, ezt minimálisan tömött fogra lehet még készíteni, de nagyobb tömés esetén már nem készíthető. Inkább kisebb esztétikai formai hibák esetén készítjük.
A foghiányokat mindenképp érdemes pótoltatni. A hiány melletti fogak idővel a hiány felé dőlnek, a szemben levő fog pedig kiemelkedik.
Már egy fog eltávolítása után is komolyan átrendeződhet a rágósík, illetve a fogak pozíciója, ez hosszú távon sajnos állkapocsizületi problémákat okozhat. Az eldőlt fogak pedig sokkal hamarabb meglazulhatnak, mint a normális pozícióban levő társaik.
Fogak pótlására nagyon sok lehetőség van:
- implanátum– ebben az esetben a foghiány melletti fogat nem kell érinteni.
- Csiszolás nélküli híd, kisőrlő fog pótlására – valamivel olcsóbb megoldás, mint a hagyományos híd, nem kell hozzá a teljes fogkoronát lecsiszolni, a foghiány mérete és az alap harapási szituáció határozza meg.
- Normál hídhoz a foghiány melletti fogakat koronához csiszolják le.
Mind a fémkerámia, mind a cirkon kerámia hidak nagyon szépen kivitelezhetőek. Biztos, tartós és jól kivitelezhető megoldás a híd, így ha tervezés szempontjából ez a legmegfelelőbb, ezt kell választani.
Ha a csiszolás elkerülhető implantálással vagy csiszolás nélküli híddal és a fogorvosa javasolja, akkor természetesen ezt meg kell próbálni.
Minden jót kívánok,
dr. Pattogató Rita
Régi korona cseréje vállas koronára
A választ biztosan akkor lehet megadni, mikor az orvos leszedte a régi koronákat és látszik alatta a csonkok állapota. Az esetek 80% ban a vállasra való átcsiszolás minden további nélkül kivitelezhető.
Amennyiben az előző csiszolással nagyon mélyen becsiszoltak az íny alá, erősen elvéve a fog kerületét, akkor már nehezebb, vagy nem lehetséges. Ugyancsak gondot okozhat, ha nagyon pici fogcsonkokat talál a fogorvos.
Esetbemutatás régi korona cseréjére itt.
Üdvözlettel,
dr. Pattogató Rita
Fogínysorvadás, fogínygyulladás kezelése
Sikertelen gyökérkezelés és foghúzás után
"A felső lapátfog mellet álló fogam többszöri sikertelen gyökérkezelés után a resectió sorsára jutott. A műtét sem segített, mert továbbra is lüktet,fáj és gennyes puklik is előjönnek a fogam felett. Biztos vagyok benne, hogy a kihúzás a végső megoldás, de pont a "kirakatból"? Tömött a mellette lévő lapátfogam is, így is lehetséges a csiszolás nélküli híd és a fogpótlás? Kérem írja meg mik a lehetőségeim, mielőtt rászánom magam a húzásra szeretnék tisztában lenni a következő lépésekkel. Válaszát előre is nagyon köszönöm! Krisztina"
Mire jó az antibiotikum gyökérkezelés során?
"Leghátsó felső fogamat hosszabb ideje gyökérkezelik, de csak nem gyógyul meg, nem tudják véglegessel betömni. Legutóbb azonban granulómát állapított meg az orvos, mert ráharapásra hosszabb ideje érzékeny, és Dalacin 300 mg-ost írt fel, rögtön 2 dobozzal, nem bízván, hogy egy is segít. Sajnos így is lett, már 6-7 napja szedtem, de nyomásra még mindig fájt a fog (tehát ráharapás kizárt), s egyik reggel még lüktetett is. Mára úgy éreztem, hogy végre szépen javul (9. nap antibiotikum), amikor furcsa és éles fájdalomra lettem figyelmes. Tapintással kiderült, hogy a fog tövénél valami kis borsnyi duzzanat keletkezett, amely már érintésre is fáj, de nyomásra olyan érzés, mintha magát a csontot nyomná, eléggé fáj :(. Csak 2 hét múlva kellene visszamennem az orvoshoz, a tervek szerint végleges tömésre, de most tanácstalan vagyok. Mi lehet ez a fájdalmas csomó a fog tövénél az ínyen? Gyógyul ez magától, vagy menjek vissza az orvoshoz hamar? Egyáltalán ezt fogorvos gyógyítja, vagy szájsebész? Hogy lehetséges, hogy ilyen mennyiségű antibiotikumtól még mindig nem gyógyult meg a fogam?"
Kedves Tünde,
Röntgen kellene ahhoz, hogy biztosabb diagnózist lehessen felállítani, enélkül csak tippelni tudok.
A borsónyi duzzanatot fistulának hívjuk, ez egy gennykivezető nyílás. Magától nem gyógyul meg. Oka lehet, hogy a gyökércsatornákban még baktériumok vannak.
A Dalacin egy széles spektrumú nagyon jó antibiotikum, ennek ellenére lehetnek baktériumok amelyek rezisztensek rá és nem pusztulnak el. Emellett a gyökércsatornában nincsenek erek, ezért itt az antibiotikum nem hat, csak a csonthártyában illetve a gyökércsúcson kívüli területeken.
A gyökércsatornák mindegyikének feltárása és kitisztítása után után tűnnek csak el a fogból a baktériumok. Ez egy őrlőfognál minimum 3 gyökércsatornát jelent. Már önmagában ez sem könnyű, de sajnos vannak olyan fogak, ahol a normál gyökércsatornák mellett mellékes gyökércsatornák is vannak, illetve elágazódó csatornák.
Ezeket nagyon nehéz kifertőtleníteni, sokszor lehetetlen. Ha nem sikerült a teljes gyökércsatorna rendszert kifertőtleníteni, akkor az antibiotikum nem fog megoldást hozni, hiszen a fog belsejéből a bacik megint kiáramlanak a gyökérhártyába.
Ilyen állapotban sajnos nem lehet gyökértömést készíteni, hiszen ezzel a bacikat is betömné az orvos, amely pillanatok alatt feszítő fájdalmat hoz létre a csonthártyában.
A fogeltávolítás elkerülésének egyetlen lehetősége a gyökércsatorna rendszert tökéletes kitisztítása és fertőtlenítése.
Üdvözlettel,
dr. Pattogató Rita
Cirkon porcelán korona színe
Billegő felső fogsor problémája
Kedves János,
A teljes fogsort egy-két évenként alá lehet béleltetni. Az alábélelést egy a fogsorral vett funkciós lenyomat alapján a fogtechnikus mester készíti el.
Sok páciens ilyenkor nem is keres fel fogorvost, mondván, hogy ez a „beavatkozás” főként a fogtechnikai fázisokat igényel, így egyenesen fogtechnikai laboratóriumhoz fordul.
Az alábéleléssel tehát a fogsor szájpad felé néző felszínére új bevonat kerül, megfelelő kivitelezés esetén ez pontosan illeszkedik a szájpad formájához.
Lenyomatvétel során a lenyomatkanál nem ér a szájpadláshoz. A kanálba folyékony lenyomatanyag kerül, ez érintkezik a nyálkahártya felülettel, kitöltve a kanál és a nyálkahártya közötti rést, lemintázva ezzel a teljes felületet.
Amennyiben a fogsor készítése előtt röviddel fogakat távolít el a fogorvos, úgy a csont-nyálkahártya alapzat visszasorvadása nagyobb mértékű, így hamarabb támad rés a fogsor és a nyálkahártya között. Ez a fogsor billegéséhez vezethet.Ilyen fogsor esetén hamarabb, akár fél éven belül is szükség lehet alábélelésre. Emiatt sok fog eltávolítása után érdemes inkább első körben ideiglenes fogsort készíttetni, majd fél év után a már biztosan kialakult felszínre készíteni el az új fogsort.
Fogeltávolítás nélkül is a csontos alapzat sajnos folyamatosan sorvad, így időnként szükség van a fogsor alábélelésére, hogy a hiányzó részt pótolni lehessen.
Ateljes fogsorcseréjére általában 3-4 évente van szükség, de ez elég tág határok közt mozog.
Jó egészséget kívánva,
Üdvözlettel, Dr. Pattogató Rita
Foghúzás után sportolni
A fejem is fájdogál, és ahogy picit emelkedik a vérnyomásom (biciklizés közben) lüktet a helye… Egyébként egy hétig óvatosan öblögettem Listeryin-nel, és sokat mosom a fogam, igyekszem tisztán tartani a fogaimat.
Kérdésem, hogy mennyire normális ez a gennyedzés? Lehet-e intenzívebben sportolni, vagy adódhat belőle baj? Jövő héten mennék egy versenyre, ahol 2 km-t kell úszni, 30-at biciklizni… Válaszát előre is köszönöm!
Üdvözlettel: B. Zsófia”
Kedves Zsófia,
Látatlanban sajnos nehéz pontos diagnózist mondani. Sok esetben a betegek gennynek nézik a fibrinesen, fehéresen átalakuló vérdugót, ami a csontosodás alapfeltétele. Ezt nem kell sem öblögetni, sem piszkálni.
Az nagyon jó ha rendben, tisztán tartja a fogait. Öblögetni szerintem nem kell feltétlenül, a sebet öblögetni pedig kifejezetten nem jó. Egy alsó bölcsességfog eltávolítás után nagy rész hiányzik a csontból, ez egy komoly műtét. Hetekig, sőt hónapokig eltart, míg a sebet kitöltő vérdugóból végül csont lesz és ez rendben kitölti a kihúzott fog helyét.
Ha valóban genny, azt inkább mutassa meg még egyszer az orvosnak, hiszen ebben az esetben kezelés szükséges.
Sportolásról: a normál intenzitású sportolás egészséges, a vérkeringést fokozza, de nem túlzott mértékben. Extrém igénybevételt csak teljesen egészséges embernek javasolnak, a megerőltetést a normálisan működő szervek, szövetek bírják.
Amennyiben úgy érzi, műtéti fájdalmai, kellemetlenségei a sportolást követően fokozódnak, szerintem vegyen vissza az intenzitásból. Hagyja egy kicsit pihenni magát így egészségesen és hamarabb meggyógyulhat. Figyeljen oda teste jelzéseire, ez segíteni fog Önnek a döntésben.
Mielőbbi gyógyulást kívánok, Üdvözlettel, dr. Pattogató Rita
Gennyes fog és fistula
„3 hete bedagadt az arcom, és fájt az ínyem, ahol nincs fogam. A fogorvosom elküldött röntgenre, majd a szájsebészetre, ahol azt mondták, hogy fistula van az ínyemen. Megnyították, kinyomták a gennyet, és antibiotikumot is kaptam, de azt nem tudták megállapítani, hogy mi okozta. Rendbe is jött, de ma reggel megint megdagadt az arcom, és fájni kezdett az ínyem. Mit lehet tenni? R. Katalin”
Kedves Katalin,
Nagyon sajnálom, de ebben látatlanban nem tudok segíteni.
Mindenképp javasolt, hogy forduljon ismét szájsebészeti szakrendelésre.
A fistula nyílása valahova vezet, ahonnan a genny levezetődik. Általában valamely fog gyökerének csúcsához, egy bennmaradt gyökérhez.
Egy röntgenfelvétel elvileg segíti a tájékozódást és meg lehet állapítani, hogy pontosan mi okozza a panaszt. Amíg csak a tünetet kezelik, de az okot nem szüntetik meg, addig a probléma sajnos újra termeli magát.
Mielőbbi gyógyulást kívánok,
Üdvözlettel, Dr. Pattogató Rita
Fogmosáskor vérző fogíny
„Tegnap vettem először észre, hogy fogmosáskor vérzik az ínyem. Gyorsan abbahagytam, nehogy nagyobb baj legyen. Mi lehet a gond? Rossz a fogkefém? Már elég régen cseréltem az igaz. Láttam egy reklámot, hogy a Parodontax fogkrém megszünteti a vérzést de nem vettem. Azt csak bele kell dörzsölni? Köszönöm a válaszát, Géza”
Kedves Géza,
Először is, semmiképp ne hagyja abba a fogmosást!!!
A fogínyvérzés hátterében az íny gyulladása állhat. Ha a fogmosást abbahagyja, az ínygyulladás fokozódik. Ilyenkor mosson még többet fogat, ne pedig kevesebbet.
Finom sörte elég, nem kell erős sörtét venni, és masszírozza a fog és az íny határát. Észre fogja venni, hogy legközelebb már kicsit kevésbé fog vérezni.
Érdemes elmennie fogászatra, szájhigiéniai ellenőrzésre kezelésre. Itt megnézik, hogy vannak e az íny alatt megbújó fogkövek, ezek is okozhatnak ínygyulladást. A kezeléssel ezeket a köveket leszedik, a felszínt lepolírozzák, így a gyulladás csökken, illetve meg is szűnhet.
Először mindig a gyulladás okát kell felfedezni (pl. fogkő, elálló tömés széle, rossz fogmosási technika stb.) csak ez után lehet eldönteni, hogy mi a jó gyógymód. A speciális fogkrémek, biztosan segítenek, de ha a szájban például fogkövek vannak, ez a segítség csak átmeneti lesz, tehát ezektől is meg kell szabadulni.
Minden jót kívánok, dr. Pattogató Rita
Mire jó a vállas fogcsiszolás?
„Kedves Doktornő! Néhány hete írtam Önnek, amikor megkaptam a koronáimat illetve a hidat a felső hat frontfogamra. A koronákat gyorsan megszoktam, a híd sem annyira idegen már, bár nem szívesen rágok azon az oldalon, még mindig picit furi. Azt szeretném most Öntől kérdezni, hogy az normális dolog, hogy a szájpadlás felöl a koronák illetve a híd alatt lehúzodott picit az ínyem, gondolom nem a korona csúszott feljebb, a lényeg, hogy látszik egy kis rés a korona és az íny között, de csakis a szájpadlás felöl. Ez nem baj? Illetve ha ide belemegy egy kis kaja, sehogy nem férek hozzá, sem fogselyemmel, sem fogkefével. Várom válaszát, Köszönettel: Barbara”
Kedves Barbara,
Látatlanban sajnos nem tudok biztosat válaszolni.
A modernebb vállas csiszolás esetén a fognyak – korona határa, azaz a fognyak váll alatti része az íny felett a szájpad felől látszódhat, kb. 0,5-1 mm re. Ebben az esetben a fognyak – korona átmenet, azaz ahogy a korona a vállra ráül teljesen sima, étel nem akadhat be, nincs perem.
A tökéletesen sima felszín az alapja annak, hogy a fogkő, lepedék stb ne tapadhasson meg a korona szélénél, így ne okozhasson ínygyulladást vagy másodlagos szuvasodást.
Az ilyen ínyszél feletti váll kialakítás parodontológiai szempontból kívánatos, hiszen ezen a területen nem az esztétika hanem az íny totális védelme a legfontosabb. Az íny leginkább úgy védhető, ha az esztétikus korona végződése íny feletti. (Sajnos ezt az orca, ajak felé néző területen esztétikai okból nem lehet megoldani, de a váll kialakítás íny alatt még mindig humánusabb mint a hagyományos csiszolás, mely ellen az íny visszahúzódással védekezik).
Amennyiben a csiszolás hagyományos módon, váll kialakítása nélkül, az íny alatti terület elcsiszolásával történt, akkor érezhető a korona pereme, hiszen a korona széle nem süllyed be a neki kialakított vállba és az íny is visszahúzódhat.
Az ilyen szituáció mindenképp nagy odafigyelést, alapos tisztítást igényel!
Javaslom, hogy kérdés vagy bizonytalanság esetén mindenképp keresse fel fogorvosát és beszélje át vele tapasztalatait, kérdéseit. Ha minden rendben van, legalább megnyugszik és át tudja beszélni a tisztítás lehetőségeit, ha pedig valami probléma van, akkor lehetőség nyílik a hiba kijavítására, így a későbbi problémák megelőzésére!
Üdvözlettel, dr. Pattogató Rita
Fogínygyulladás - lehet köze a bölcsességfoghoz?
„Tisztelt Doktornő,
46 éves vagyok, évek óta fogínygyulladásban szenvedek, rendszeresen vérzett az ínyem fogmosáskor. A fogaim alul elöl kicsit mozognak. Fogorvosom mindig adott ecsetelőt az ínyemre, de a helyzet nem változott.
Így ment ez évekig, míg úgy begyulladt az ínyem, hogy kisugárzott a fájdalom a fülemig és a nyaki mirigyeimre is. Ekkor elmentem egy másik fogorvoshoz, aki először antibiotikummal elmulasztotta a gyulladást, majd több alkalommal alaposan leszedte a fogaimról a fogkövet, az ínyemnél is.
Parodontax fogkrémet kezdtem használni. A fogínyvérzésem elmúlt. Most azt tanácsolja új fogorvosom, hogy meglévő két bölcsességfogamat is ki kellene húzni, mert mellettük az ínyem kicsit meg van duzzadva, és jó táptalajt biztosíthatnak a jövőben a baktériumoknak, így megint begyulladhat az ínyem.
Régi fogorvosom azt tanácsolja, amíg nem lesz újra panaszom, és nem vérzik az ínyem, hagyjam meg a bölcsességfogaimat, mert még "jól jöhetnek", előfordulhat pl, hogy a jövőben esetleg ha mondjuk koronára lenne szükségem, akkor a bölcsességfogamat lehetne használni, rá lehetne tenni a koronát, és így nem kellene fogbeültetésre "kényszerülnöm".
Mit tanácsol? Kihúzassam a bölcsességfogaim vagy ne? Válaszát előre is köszönöm, Szilvia”
Kedves Szilvia,
Sajnos látatlanban nem lehetséges korrekt választ adni, ehhez szájvizsgálatra és röntgenfelvételre lenne szükség.
Így inkább csak gondolatokat tudok hozzáfűzni leveléhez:
Amennyiben a bölcsességfogak nem tudnak megfelelően előtörni, veszélyeztetik, nekifekszenek vagy nyomják az előtte álló moláris fogat, folyamatosan gyulladt körülöttük az íny, ebben az esetben az eltávolítás mellett szoktak voksolni a szájsebészek és a Páciensek is.
Ha panaszt egyáltalán nem okoz, nincs körülötte ínygyulladás, nem okoz másodlagos torlódást, nincs körülötte csont felszívódás, akkor általában nem kell eltávolítani.
A döntést leginkább a Páciens panaszai és a panoráma röntgenen látható kép segíti.
A fogínygyulladás kezelésében a legfontosabb az alapos otthoni és rendelői szájhigiénia (alapos fogmosás, rendszeres fogkőlevétel, ínygyulladás kezelése lézerrel vagy egyéb antimikrobiális terápiával, stb.).
Azonban mindemellett előfordulhat, hogy a bölcsességfogak körüli ínytasakot konzervatív úton nem lehetséges kitisztítani. A generalizált ínygyulladás alapja a fogkövekben, szájhigiéniában, esetleg gyenge immunitásban keresendő.
A bölcsességfog természetesen nem független a száj egészétől és a bölcsességfogak körüli tasakban reálisan megbújhatnak olyan baktérium flórák, amelyek az egész szájat folyamatosan felülfertőzik.
Ha a rendszeres szájhigiéniai kezelés sorozatok mellett látható javulás következik be, de a bölcsességfogak körül az íny folyamatosan gyulladt és a konzervatív módszerek (kürettálás, antimikrobiális terápia, lézer, stb.) nem segítenek, természetes, hogy a fogorvos elgondolkodik e fog eltávolítása mellett.
Jó egészséget kívánva, dr. Pattogató Rita
Kisugárzó fájdalom a fogcsiszolás után
„A férjemnek három hete csiszolta le a fogorvosa két hátsó rágó fogát korona feltételhez. Egy ideig ideiglenes fedés volt rajta, most három napja került rá a végleges korona. A fogcsiszolás után erős fájdalmai voltak, mindenre fájt és mindenhova kisugárzott, de két nap alatt elmúlt. Azt gondolta, az ideiglenes fedés miatt volt, ezért levette két nap után és végül is el is múltak a fájdalmak. A végleges korona felkerülése után két nappal megint kiújultak a fájdalmak, mindenhova kisugárzik, fejfájás, torokfájás, stb. Leginkább este jelentkezik. Azt szeretném megkérdezni, hogy a fogcsiszolás okozhat e ilyen fájdalmat, hogyan lehet kezelni mert az állandó fájdalomcsillapítás nem megoldható. Köszönöm.”
Kedves Hölgyem,
Látatlanban nehéz biztosat mondani, de valószínűnek tartom, hogy az egyik koronázott fog ideggyulladása áll a háttérben.
Ez okozhat komoly kisugárzó fájdalmat, fejfájást, stb.
A fogideg gyulladás nagyon meggyőző jele az esti rosszabbodás is. A kezelés: gyökérkezelés.
Ezt a legtöbb esetben el lehet végezni az új koronán keresztül is, persze jobb lett volna a végeges korona beragasztása előtt. A korona előkészítés során a fogakból méretük, tengelyállásuk, fogívben elfoglalt helyük szerint elegendő mennyiséget kell elcsiszolni ahhoz, hogy a későbbi kerámia korona megfelelően elférjen, jól zárjon, jó legyen a harapás.
Ha hidat készítünk, úgy kell csiszolni, hogy be lehessen ragasztani az elkészült fogpótlást, ehhez sok esetben több csiszolásra van szükség, mint egy szóló korona esetén, mert a híd pilléreket is egymáshoz kell hangolni.
Ha az orvos nem csiszol eleget, a korona nem lesz megfelelően esztétikus, vagy kellemetlen lesz a ráharapás, esetleg nem is lehet behelyezni a fogpótlást. Az anatómiai felépítés nagy szerepet játszik. Egy fogból ugyanannyit csiszolunk le egyik szájban és semmi baja nem lesz, máshol ugyanolyan csiszolás mellett mégis gyökérkezelésre van szükség egy közeli pulpakitüremkedés vagy kedvezőtlen tengelyállás miatt.
Az ideiglenes korona, illetve a végleges fogpótlás ideiglenes becementezése épp arra szolgál, hogy az időközben felmerült panaszokat, fájdalmakat még a korona végleges beragasztása előtt orvosolni lehessen.
Mielőbbi gyógyulást kívánok! dr. Pattogató Rita